Dlaczego to działa? Dzieci to istoty społeczne, bardzo łatwo wpisują się w sytuacje i schematy, które obserwują w otaczającym je świecie. I bardzo pragną akceptacji i pochwały. Dlatego, gdy zobaczą, że coś, co wykonują przynosi im uznanie w oczach najbliższych – mamy, taty, brata czy siostry, to chętnie powtarzają to zachowanie, aż wejdzie ono w nawyk. W przeciwieństwie do kary, wzmocnienie pozytywne uaktywnia naturalne mechanizmy społeczne zapisane w psychice dziecka. A wobec tego dziecko uczy się nieomalże samo. Wzmocnienie pozytywne można stosować już u najmłodszych dzieci i nie ma ryzyka wystąpienia skutków ubocznych czy urazów. Tak naprawdę metoda ta sprawdza się zarówno u małych, jak i u dużych dzieci, a nawet u osób dorosłych. Jest to nauka z uśmiechem – dziecko jest zadowolone i z chęcią wykonuje drobne prace i czynności, o które je prosimy. Gdy zaczynamy stosować wzmocnienie, powinniśmy wybrać jedną czynność, której chcemy nauczyć nasze dziecko. A później sukcesywnie, co kilka dni, możemy dodawać coś nowego. Róbmy to z radością, uśmiechem i cierpliwością, a nasze dzieci chętnie włączą się w codzienne obowiązki. Chwalmy nasze dzieci – będzie nam się prościej i przyjemniej z nimi żyło. W naszej Wróbelkowej grupie również wspieramy i motywujemy za pomocą pozytywnych wzmocnień Samochwałka mobilizuje Wróbelki do dalszych wysiłków.

Zachęcam również do stosowania pozytywnych wzmocnień także w domu . W domu ,świetnie sprawdzi się Tablica Motywacyjna. Tablicę motywacyjną z łatwością kupimy w niejednym sklepie internetowym. Osobiście jestem jednak zdania, że najskuteczniejsza byłaby taka, którą samodzielnie przygotowalibyśmy w domu z dzieckiem.

Spróbujcie to naprawdę działa!!!