Zimno-ciepło, Enece pence w, której ręce, Trzy kubeczki – to dobra alternatywa dla godzin spędzonych przed ekranem telewizora lub komputera. Zabawy te nie wymagają specjalistycznego sprzętu – można wykorzystać wszystko co mamy pod ręką. Wspólne granie pielęgnuje więzi rodzinne, umacnia pozytywne relacje, wspierają socjalizację dziecka. Pomaga się integrować, nabywać umiejętności, oswajać różne – także niewygodne – sytuacje. To doskonała okazja, by przyswajać zasady, także społeczne. Dzieci mają okazję do komunikowania się, ale i uczą się tego, czym są zasady. Trenują cierpliwość, muszą z pokorą dostosowywać się do reguł gry, które narzuca instrukcja, poznają smak zwycięstwa, ale i porażki uczą oswajać trudne emocje, takie jak frustracja czy irytacja, a i pomagają uczyć przegrywać (i jak sobie z tym radzić). Te ćwiczenia charakteru z pewnością zaowocują w przyszłości -to kształtuje charakter i przygotowuje do życia. Wróbelki bardzo lubią spędzać w ten sposób czas. Pamiętacie?!

Zapraszam zatem do dziecięcego świata – im lepiej bawi się rodzic, tym lepiej bawi się dziecko.

Propozycje zabaw:

Zimno-ciepło: poproś mamę, aby opuściła pokój, a ty w tym czasie schowaj wybrany przedmiot, gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zaproś mamę do pokoju, podpowiadaj szukającej mamie mówiąc ciepło, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a zimno, gdy się od niego oddala; jeśli mama jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczy gorąco a gdy za bardzo się oddali się krzycz mróz. Gdy przedmiot zostanie znaleziony zróbcie zamianę tych wychodzisz, mama chowa i zabawa zaczyna się od początku.

Enece pence w, której ręce: schowaj w ręce mały przedmiot poproś mamę, żeby zgadła w której ręce ukryłeś przedmiot, zamiecie się teraz niech mama ukryje w ręce przedmiot

Trzy kubki: trzy takie same kubeczki, drobny przedmiot między innymi: mała piłeczka, kostka, orzech, kubki ustawcie do góry dnem, następnie zwróć uwagę mamy na drobny przedmiot, który umieściłeś pod jednym z kubków; kubki przesuwaj tak, aby zupełnie zmienił się ich układ; zadaniem mamy jest odnaleźć kubek, pod którym znajduje się przedmiot, a następnie zamieńcie się rolami

To co? Gotowi do zabawy? Bawcie się dobrze !!!